اولین رویداد ملی شتاب‌دهی به شبکه‌سازی صنایع دستی و سوغات برگزار شد

شبکه‌سازی تنها راه نجات صنایع دستی

بدون شک فضای کسب و کار کنونی می طلبد تا بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ و متوسط در کنار یکدیگر قرار گرفته و با ایجاد شبکه های پایدار اقتصادی از ظرفیت ها و پتانسیل های یکدیگر در جهت کسب منفعت هم استفاده نمایند.

در همین راستا میراثه فرصتی ایجاد کرد تا هنرمندان صنایع دستی حاضر در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد صبح روز دوازدهم شهریور گرد هم جمع شوند تا با آشنایی با یکدیگر و شبکه‌سازی بتوانند اندکی به بازار آشفته و جزیره‌ای صنایع دستی سامان دهند.

تنها با خرد جمعی موفق خواهیم شد

مریم اسلامی، دبیر اجرایی این رویداد، در آغاز با اذعان بر وضعیت بیمار اقتصادی کشور، هدف از برگزاری این نشست را فراهم‌کردن فرصتی برای تفکر دسته‌جمعی بیان کرد و گفت: اگر فرصتی برای تفکر نگذاریم و با یکدیگر به گفت‌وگو ننشینیم، راه به جایی نخواهیم برد.

اتفاق‌ها را باید خودمان رقم بزنیم

محمد مطیع، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ضمن تشکر از میراثه (برگزارکننده) و هنرمندانی که در جلسه حضور یافتند، گفت: هنرمندان همیشه از ما می‌پرسند دولت برای حمایت از ما چه می‌کند. البته که دولت وظایفی دارد، اما اتفاق‌ها را خودمان باید رقم بزنیم. سطح عرضه صنایع دستی پایین آمده است و دلیل این امر هم منسوخ‌شدن روش‌های قدیمی است. بی‌شک صنایع دستی ما با روش‌های قدیمی نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد. در‌عین‌حال که ما باید برخی روش‌ها را حفظ کنیم، باید به نوآوری روی آوریم. چاره کار نیز همین شبکه‌سازی و نزدیک‌شدن افراد و پوشش‌دادن یکدیگر است. سفالگر با طراح آشنا و طراح با صنعتگر چاپ آشنا می‌شود و…

چاره‌ای جز شبکه‌سازی نداریم

پیام ابوالفضل مکرمی‌فر مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی توسط مطیع معاون صنایع دستی استان قرائت شد: جریان روز‌افزون دانش، که ریشه در پیشرفت فناوری و ارتباطات دارد، عمر محصولات را کوتاه‌تر کرده و از‌طرفی دانش را در‌اختیار همگان قرار داده است. امروزه شرکت‌ها با تمرکز بر قابلیت‌های کلیدی خود هر روز تخصصی‌تر می‌شوند و با استفاده از فناوری، بار فعالیت‌های غیر‌کلیدی خود را به دیگر اعضای شبکه تفویض می‌کنند. پیچیدگی‌های کارهای امروز راه چاره‌ای جز تشکیل شبکه‌های اقتصادی باقی نگذاشته است.

کسب‌و‌کارهای کوچک، بزرگ و متوسط برای باقی‌ماندن در فضاهای کنونی، نیازمند استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر در گسترش کسب‌و‌کار خود هستند. استفاده از فناوری باعث می‌شود افراد با هم شبکه‌های پایدار ایجاد کنند. هدف از رویداد ملی شتاب‌دهی و شبکه‌سازی نیز توسعه سازمان‌ها به‌منظور مقابله با چالش‌هاست. رویداد ملی شتاب‌دهی به صنایع دستی، می‌کوشد گام اول را محکم و علمی بردارد.

صنایع دستی، راه نجات روستاها و شهرستان‌های خشک و محروم

شکوه میرشاهی، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان‌رضوی، با اشاره‌به برنامه ششم استانداری گفت: بر‌اساس برنامه ششم ما باید ۶٢‌هزار میلیارد‌تومان سرمایه‌گذاری کنیم، تا به نرخ بیکاری ٧‌درصد و رشد اقتصادی سالانه ٨‌درصد دست پیدا کنیم. نرخ بیکاری ٧/١٠ درصدی استان در مقایسه با نرخ بیکاری ۶/١٢ درصدی کشور و همچنین مشارکت اقتصادی ۵/۴٣ درصد استان در مقایسه با ۴۶درصد کشور، نشان می‌دهد که امروز استان ما وضعیت خوبی نسبت‌به کشور دارد، اما این دلیل نمی‌شود که ما دست از تلاش در این حوزه برداریم.
وی سپس با ارائه آماری از ارزش افزوده اقتصادی بخش‌های مختلف خدمات، صنعت و کشاورزی جایگاه حوزه خدمات و صنایع دستی و گردشگری را برتر از دیگر بخش‌ها دانست و گفت: در حال حاضر ٧٢درصد ارزش افزوده اقتصادی کشور از‌طریق حوزه خدمات تأمین می‌شود و نشان‌دهنده جایگاه ویژه این بخش است.
وی افزود: گسترش صنایع دستی، تنها راه نجات بسیاری از شهرستان‌ها و روستاهای خشک و محروم استان است. مردم این مناطق نیز بسیار به این موضوع علاقه نشان داده‌اند، اما متأسفانه به‌دلیل گرانی مواد اولیه، نبود دسترسی به بازارهای داخلی و جهانی و بسته‌بندی ضعیف نمی‌توانند محصولات خود را ارائه کنند و بعد‌از مدتی نیز ناامید می‌شوند. دولت امروز به این نتیجه رسیده است که دلیل نداشتن اشتغال پایدار، این بوده که نتوانسته کسانی را که می‌خواهند کسب‌و‌کار راه‌اندازی کنند، توانمند کند.
این توانمندی در صنایع دستی وجود داشت، اما چون برنامه‌ریزی و مدیریت درست برای تأمین مواد اولیه مناسب و تولید با کیفیت و توزیع مطلوب وجود نداشت، نرخ بیکاری در شهرستان‌ها و مناطق مرزی بسیار زیاد شد و این موضوع، دامن شهرها را هم با حاشیه‌نشینی گرفت.
میرشاهی در پایان با اشاره به ظرفیت زیاد بازار سوغات مشهد گفت: متأسفانه آمار ثابت و مشخصی وجود ندارد، اما گفته می‌شود گردشگران ٩‌هزار میلیارد‌تومان در استان خراسان‌رضوی هزینه می‌کنند و ٢‌هزار میلیارد‌تومان آن به خرید سوغات اختصاص دارد، اما از این رقم، حدود ٧٠‌درصد جنس‌های غیرایرانی خریداری می‌شود. ما باید به‌دنبال راهی برای بهره‌مندی بیشتر از این بازار باشیم. در همین راستا سعی داریم دوباره طرح استاد-شاگردی را که در گذشته جریان داشته و امروز در‌حال نابودی است، احیا کنیم تا استادان بتوانند هنرشان را به نوجوانان آموزش دهند، بدون اینکه مشمول قانون کار شوند.

نحوه برگزاری

در این رویداد و در روز اول هنرمندان به شناخت و استخراج مشکلات پیرامون کسب و کارهای خود مشغول و در بوم تهیه شده با مطالعه و همفکری به اساسی ترین مفاهیم درمورد مساله و چالشهای پیش روی کسب وکار دست پیدا کردند.

سپس نسبت به توانایی های خود و ارزش های مستتر و امکانات ممکن برای دو منظور توسعه کسب و کار مستقیم خود و توسعه ی کسب و کارهای پیرامونی پرداختند.

در روز دوم شرکت کنندگان با تکنیک‌های برند سازی، نحوه ارائه به سرمایه گذاران و‌مشتریان و دیجیتال مارکتینگ و اهمیت چگونگی بسته‌بندی آشنا شدند.

در بوم مدل شبکه سازی کاربردی، سعی درشناخت توانایی‌های مکمل و امکان تعامل با هنرمندان سایر استانها و بهره برداری از پتانسیل‌های سایرین یکی از مفاهیم اصلی کار‌عملی شرکت کنندگان بود.

آنها بر روی مفاهیم موثر در توسعه ی شبکه سازی و‌ شتاب دهی و پیشبرد کسب و‌ کارهای حوزه‌ی صنایع دستی کار کردند.

در رویداد، تیمها درابتدا مشکلات مشترک کسب و کارها را پیدا و ازطریق شبکه سازی بدنبال طراحی راه حل بودند.

سپس هنرمندان تلاش کردند پنج خدمت کلیدی را با مدل های مختلف داد و ستد بتوانند از شرکت‌کنندگان دریافت کنند.

گزارش تفصیلی این رویداد را می توانید در اینجا بخوانید

این کارگاه با همت بخش خصوصی و توسط شبکه آنلاین میراثه و همراهی شرکت لیان کاوان برگزار گردید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top